Previous Ensemble & Committee Members

2018

Core Ensemble: Ellen Hardisty, Liliana Macarone, Frances Marrington, Rebecca Murphy, Rob Pensalfini, Paige Poulier, Dudley Powell, Silvan Rus, Colin Smith

Apprentices: Sarah Doyle, Josh Lyons, Travis McLaren, Riley McNamara, Nick Rijs, Bek Schmidt, Sam Valentine

Committee: President - Beck Hurst, Vice-President - Cate Carter, Treasurer - Lisa Durnian, Secretary - Miles Reid, Acting General Manager - Rebecca Murphy

2017

Core Ensemble: Ellen Hardisty, Liliana Macarone, Rebecca Murphy, Anthea Patrick, Rob Pensalfini, Paige Poulier, Silvan Rus, Colin Smith, Linda Taimre, Chris Vaag

Apprentices: Meghan Bowden, Alex Budden, Jessi Le Brocq, Zoie Ollerenshaw, John Siggers, Helen Stephens, Amanda Webb, Sabrina Williams

Committee: President - Beck Hurst, Vice-President - Cate Carter, Treasurer - Karen Perkins, Secretary - Sabrina Williams, General Manager - Paul Adams

2016

Core Ensemble: Rebecca Murphy, Anthea Patrick, Rob Pensalfini, Silvan Rus, Colin Smith, Linda Taimre, Chris Vaag

Apprentices: James Elliott, Maeve Hook, Rachel Layt, Liliana Macarone, Paige Poulier, Dudley Powell, Julie Stewart

Committee: President - Beck Hurst, Vice-President - Cate Carter, Treasurer/General Manager - Paul Adams, Secretary - Steven Creevey

2015

Core Ensemble: Austin Caffin, Rebecca Murphy, Anthea Patrick, Rob Pensalfini, Colin Smith, Johancée Theron, Chris Vaag

Apprentices: Stephanie Allsopp, Clementine Anderson, Isabella Anderson, Sarah Fowkes, Emma Jones, Maggie Massey

Associate Artists: Benjamin Prindable, Andrea Templeman

Committee: President/General Manager - Paul Adams, Secretary - Steven Creevey, Treasurer - Shane Newbery, Committee Officers - Christina Koch

2014

Core Ensemble: Zac Kelty, Rebecca Murphy, Anthea Patrick, Rob Pensalfini, Silvan Rus, Colin Smith, Johancée Theron

Apprentices: Patrick Hayes, Caitlin Moushall, Andrea Templeman, Ela Thompson, Chris Vaag, Anzjuli Venter

Associate Artists: Matt Gaffney, Jason McKell, Laura McKenna, Susan Stenlake

Committee: President/General Manager - Paul Adams, Secretary - Steven Creevey, Treasurer - Shane Newbery, Committee Officers - Christina Koch

2013

Core Ensemble: Ruby Drewery, Nick James, Zac Kelty, Rebecca Murphy, Rob Pensalfini, Colin Smith, Johancée Theron

Apprentices: Brandon Dowery, Matt Gaffney, Sam Jeboult, Laura McKenna, Silvan Rus, Samantha Yeates

Associate Artists: Louise Brehmer, Angel Kosch, Liz Verbraak

Committee: President/General Manager - Paul Adams, Vice-President - Stephen Mackie, Secretary - Steven Creevey, Treasurer - Shane Newbery, Committee Officers - Christina Koch

2012

Core Ensemble: Ruby Drewery, Zac Kelty, Rebecca Murphy, Rob Pensalfini, Colin Smith

Apprentices: Phoebe Ballard, Alex Hahn, Nick James, Jason McKell (Winner - Apprentice Scholarship 2012), Laura Meldon, Errin Rodger, Kaitlyn Rogers, Johancée Theron

Associate Artists: Michael Croome, Matt Filkins, Sam Jeboult, Claire Pearson, Chris Vaag, Liz Verbraak

Committee: President/General Manager - Paul Adams, Vice-President - Stephen Mackie, Secretary - Karen McLeod, Treasurer - Sam Kelty, Committee Officers - Christina Koch

2011

Core Ensemble: Crystal Arons, Jane Cameron, Zac Kelty, Henri Merriam, Rebecca Murphy, Rob Pensalfini, Benjamin Prindable, Colin Smith, Aimee Stokes, Rex Verdin

Apprentices: Luke Cadden, Brodie Dwyer, Jamila Hall, Ellen Hardisty

Associate Artists: Matt Filkins, Liz Verbraak

Committee: President - Paul Adams, Vice-President - Stephen Mackie, Secretary - Karen McLeod, Treasurer - Sam Kelty, Business Manager - Hana Tow, Committee Officers - Christina Koch

2010

Core Ensemble: Angel Kosch, Claire Pearson, Rob Pensalfini, Benjamin Prindable, Colin Smith, Liz Verbraak

Apprentices: Crystal Arons, Aisling Hoey, Katrina Mawer, Belinda McCulloch (Winner - Apprentice Scholarship 2010), Isabella Tannock, Rhys Ward

Associate Artists: Louise Brehmer, Jane Cameron, Sam Chen, Gavin Edwards, David Kiernan, Toby Martin, Cienda Mcnamara, Walter Sofronoff

Committee: President - Ruby Drewery, Vice-President - Stephen Mackie, Secretary - Karen McLeod, Treasurer - Colin Smith, Committee Officers - Katie Hegarty, Christina Koch, Angel Kosch

2009

Core Ensemble: Paul Adams, Andrea Carne, Ruby Drewery, Gavin Edwards, Angel Kosch, Stephen Mackie, Rob Pensalfini, Belinda Small, Colin Smith, Brad Turnbull, Elizabeth Verbraak

Apprentices: Venetia Brown, Jean-Marc Manning, Toby Martin, Sarah McLeod (Winner - Apprentice Scholarship 2009), Jade Ollerenshaw

Associate Artists: Jane Cameron, Franki Marrington

Committee: President - Rob Pensalfini, Vice-President - Christina Koch, Secretary/Business Manager - Elizabeth Verbraak, Treasurer - Colin Smith

2008

Core Ensemble: Andrea Carne, Ruby Drewery, Gavin Edwards, Kathleen Iron, Stephen Mackie, Tamara Meade, Rebecca Murphy, Rob Pensalfini, Belinda Small, Colin Smith

Apprentices: Sam Chen, Philippe Klaus (Winner - Apprentice Scholarship 2008), Candice Leask, Elliott Marsh, Liz Verbraak

Associate Artists: Angel Kosch

Committee: President - Rob Pensalfini, Vice-President - Christina Koch, Secretary - Elizabeth Verbraak, Treasurer - Colin Smith, Business Manager - Amanda Bell

2007

Core Ensemble: Gavin Edwards, Kathryn Fray, Chris Koch, Hannah Levien, Tamara Meade, Rebecca Murphy, Anne Pensalfini, Rob Pensalfini, Colin Smith

Apprentices: Amanda Bell, Claire Hielscher, Melissa Layton, Stephen Mackie, Linda Taimre (Winner - Apprentice Scholarship 2007)

Committee: President - Rob Pensalfini, Vice-President - Christina Koch, Secretary - Amanda Bell, Treasurer - Colin Smith, Business Manager - Anne Pensalfini

2006

Core Ensemble: Eileen Conway, Stephen Daniels, Chris Koch, Jess Loudon, Tamara Meade, Anne Pensalfini, Rob Pensalfini, Hugh Taylor, Mark Tsang

Committee: President - Rob Pensalfini, Vice-President - Mark Tsang, Secretary - Amanda Bell, Treasurer - Colin Smith, Business Manager - Anne Pensalfini

2005

Core Ensemble: Jane Barry, Stephen Daniels, Tim Dickenson, David Keirnan, Suzanne Little, Sarah Ogden, Anne Pensalfini, Rob Pensalfini

Committee: Anne Pensalfini, Artistic Director - Rob Pensalfini, Secretary - Jane Barry, Treasurer - Tim Dickenson

2004

Core Ensemble: Matthew Clowes, Stephen Daniels, Tim Dickenson, Flloyd Kennedy, Chris Koch, Angel Kosch, Anne Pensalfini, Rob Pensalfini

Committee: President - Suzanne Little, Artistic Director - Rob Pensalfini, Secretary - Anne Pensalfini, Treasurer - Tim Dickenson

2003

Core Ensemble: Matthew Clowes, Stephen Daniels, Tim Dickenson, Flloyd Kennedy, Chris Koch, Angel Kosch, Anne Pensalfini, Rob Pensalfini

Committee: President - Suzanne Little, Artistic Director - Rob Pensalfini, Secretary - Stephen Daniels, Treasurer - Sue Mahoney

2001-2002

Committee: President - Suzanne Little, Artistic Director - Rob Pensalfini, Secretary - Stephen Daniels, Treasurer - Sue Mahoney, Office Bearer - Emma Tonkin

Founding Members

Kym Brown, Matthew Clowes, Stephen Daniels, Suzanne Little, Sue Mahoney, Rob Pensalfini, Emma Tonkin